Porovnanie GNU redakčných systémov

multi-cms-twb

1. WordPress

WordPress a jeho súčasná forma bola vyvinutá z pôvodnej blogovacej platformy do plnohodnotného redakčného systému. Hoci je primárna funkcia stále blogovanie, s pomocou rozširujúcich modulov je možné na tejto platforme postaviť čokoľvek od firemných stránok, katalógov, galérií, až po e-shopy. Administračné rozhranie je intuitívne, s množstvom funkcií logicky ladených do sekcií. Je kompatibilný so štandardmi. Stránky, ktoré generuje tento systém sú jednoduché a rýchlo sa načítavajú. Miesto, kde WordPress skutočne žiari, je dokumentácia. Kódex je rozsiahly, pokrýva všetko od jednoduchých inštrukcií, na používanie až po vytváranie rozširujúcich modulov so zložitými funkcionalitami.  Má celosvetovú podpornú komunitu, zároveň vśak rozsiahle slovenské a české podporné stránky, kde množstvo administrátorov rieši problémy bežných užívateľov. Veľkou výhodou je základná inštalácia s minimom databázových tabuliek, čo umožňuje tomuto systému rýchly beh pri jednoduchých prezentačných stránkach, avšak obmedzuje ho pri použití riešenia pre zložité internetové obchody. Má výbornú slovenskú podporu, jazykové verzie v slovenčíne, je pravidelne aktualizovaný a bezpečnostné chyby sú opravované.

2. Radiant CMS

Radiant je postavený na Ruby on Rails. Je skutočne výnimočne dobrý v budovaní jednoduchých stránok s neobmedzeným množstvom záznamov. Blogovacia funkcia a galérie sú pridávané cez takzvané rozšírenia. Administračná sekcia je jednoduchá, logicky usporiadaná. V súčasnosti je Radiant limitovaný vo funkcionalitách, takže je nepravdepodobné, že skončíte pri nejakej funkcionalite, ktorú nepotrebujete. Rozšírenia sú budované v Ruby on Rails, čo otvára množstvo možnosti pre budúcnosť. Slabá slovenská podpora.

3. SilverStripe

SilverStripe je plnohodnotný redakčný systém schopný vyrobiť čokoľvek. Je postavený na Sapphire framework, čo ho robí veľmi prispôsobiteľným. Jednou z veľmi zaujímavou vlastnosťou je, že dizajnér dokáže prispôsobiť administračné rozhranie klientovým potrebám tak, aby boli viditeľné len tie možnosti a funkcie, ktoré bude klient potrebovať. Treba však pripomenúť, že podobnú vlastnosť prispôsobenia administraćnej sekcie ponúka aj systém WordPress a Drupal pomocou rozširujúcich modulov. Slabá slovenská podpora.

4. Joomla!

Joomla je považovaná za najpopulárnejší redakčný systém s otvoreným kódom, ktorý je v súčasnosti používaný. Administračná sekcia je jednoduchá a intuitívna. Je rozdelená do niekoľkých sekcií na riadenie článkov, stránok, menu, a iného obsahu – galérií a podobne. Joomla má množstvo pluginov k použitiu, ktoré rozširujú jej funkcionality. preto je na tomto redakčnom systéme možné postaviť firemné stránky, portály, realitný portál, komunitný portál, e-shop, katalóg, či čokoľvek iné.  Jedným z veľkých nedostatkov systému je tabuľkový dizajn. Má však širokú slovenskú komunitu a je veľmi flexibliný. Pri rozsiahlych stránkach je tento systém lepší ako Drupal, či WordPress.

5. TYPOlight

TYPOlight používa technológiu PHP5 a Ajax obsahuje fukncionality pre statické stránky, blogy, newslettery, kalendáre a iné spomedzi mnohých ďalších. Administračná sekcia je intuitívna napriek tomu, že obsahuje nespočetné množstvo funkcií. K vyhotoveniu akcie je možné použiť rôzne skratky/shortcuty. TYPOlight môže vyzerať príliš zložito na prvý pohľad. Hoci nie je príliš komplikovaný, obsahuje veľké množstvo funkcií, čo je z dôvodu možností nastavenia takmer všetkého, čo redakčný systém obsahuje. Je na ňom postavených množstvo komerčných projektov, aj veľkého rozsahu. Ide skutočne o špičkový produkt, má množstvo spoločného z TYPO3. Tento systém používa aj riešenie pre niektoré súkromné televízie.

6. Drupal

Drupal ďalší mocný nástroj pre redakčný systém vhodný pre prezentačné stránky, či e-commerce stránky. Administračné rozhranie je neskutočne jednoduché, s logicky organizovanými celkami na vytváranie a riadenie stránok, účtov, galérií a ďalšieh. Nemá WYSIWYG editor v základnej inštaláciu, dá sa však implementovať prostredníctvom rozširujúcich modulov. Drupal podobne ako WordPress má rozsiahlu slovenskú a českú podporu, množstvo rozširujúcich modulov, ktoré ho dostávajú až ďaleko za úroveň bežného redakčného systému. Kód stránok, ktoré generuje Drupal je však viac komplexnejší a menej sémantický, ako by sa na jednoduchý redakčný systém patrilo.

7. PHPBB

PHPBB vznikol už v roku 2000 a je to CMS používaný na vytváranie rôznych diskusných fór. Názov tohto CMS je odvodený od „PHP Bulletin Board“, kde Bulletin Board sa dá preložiť ako „panel pre správy“.  PHPBB je možné jednoducho integrovať so vstávajúcimi webovými stránkami.

8. Oscommerce

Oscommerce je špecializovaný CMS, ktorý sa zameriava na budovanie internetových obchodov. Celý projekt bol spustený v Nemecku v marci roku 2000. Systém je napísaný v PHP, distribuovaný ako open source a je dostupná aj jeho slovenská jazyková verzia.

9. MediaWiki

Mediawiki bol pôvodne vyvinutý pre wikipédiu, avšak neskôr sa stal dostupným aj pre verejnosť. Tento CMS slúži na vytváranie stránok, ktorých obsah vzniká podobne ako na wikipédii, teda vzájomnou spoluprácou užívateľov.

10. CMS Made Simple

CMS Made Simple je jednoduchý systém schopný výnimočných výsledkov. Tento CMS umožňuje „SEO friendly“ url adresy, atraktívnu navigáciu, zaujímavé rozšírenia, a hodí sa pre rôzne typy webových stránok.

11. PrestaShop

Prestashop je CMS určený pre tvorbu internetových obchodov. Projekt vznikol v roku 2007 vo Francúzsku. Prestashop je distribuovaná zadarmo ako open source. Prestashop je napísaný v PHP. Tento CMS je často používaným riešením pre eshopy na Slovensku, pretože Prestashop je preložený aj do slovenčiny.

12. PHP Link Directory

Pre rôzne katalógy je najlepším CMS riešením PHP link directory. Tento systém ponúka množstvo funkcií vrátene plateného vkladania do katalógu.

Pokus o zhodnotenie a vhodnosť použitia jednotlivých systémov

V tabuľke je uvedené hodnotenie len tých redakčných systémov, ktoré majú širokú podporu, slovenské, či české fórum. Známkovanie je ako v škole, najlepšia je jednotka, najhoršia päťka.

Prezentačné stránky Eshopy E-commerce rozsiahle weby Podpora Inštalácia Náročnosť práce Vývoj
WordpPress 1 2 3 1 1 1 1
Drupal 1 2 3 2 1 1 2
Joomla 2 1 1 3 2 2 3
Typo3/TYPOlight 2 1 1 3 2 3 1